Ako vybrať regál: 7 otázok, ktoré vám pomôžu

Nemôžete v hromade vecí nič nájsť? Potrebujete dať tej spleti jasný poriadok? Potom práve nastal čas zaobstarať si regál, v ktorom budete mať všetko pekne prehľadne usporiadané. Či už vyberáte jeden jediný do bytu či kancelárie, alebo zariaďujete dielňu, predajňu, sklad, kde ich nájdu uplatnenie desiatky, je nutné si najskôr ujasniť, čo od regálu očakávate. Podľa akých parametrov ho vyberať? Máme pre vás 7 otázok, ktoré vám pomôžu urobiť si v tom jasno.

  1. Kde má regál stáť a čo v ňom chcete skladovať? 

Túto otázku máte určite dávno zodpovedanú. A ak náhodou nie, začnite práve u nej. Regály už dávno nenájdete len v skladoch a dielňach. Čím ďalej častejšie napríklad používame regály v domácnosti, pretože:

  1.  sú praktické
  2.  sú lacné
  3.  majú unikátny industriálny šmrnc, ktorý osvieži domáce či pracovné prostredie štipkou originality 

Trebárs taký zinkovaný policový regál veľmi dobre slúži ako zaujímavý interiérový doplnok. Ale aj z čisto praktických dôvodov určite stojí za to mať doma napr. regál na topánky, na víno, na hračky alebo regál do šatne.

V regáloch skladujeme najrôznejšie predmety či tovar, od šanónov a kníh cez potraviny až po ťažké železné súčiastky. Bežne ľudia hľadajú predovšetkým regál do garáže či pivnice, regál do skladu, regál do kancelárie, kde vám skvele poslúži napr. lakovaný regál, alebo do dielne, kde sa okrem regálov môže hodiť napríklad aj dielenský stôl.

Regálový systém vyberajte nielen podľa priestoru, v ktorom má stať, ale tiež podľa rozmerov, ceny a nosnosti. A nosnosť do veľkej miery závisí od materiálu, z ktorého je regál vyrobený.

2. Materiál: Ktorý vám urobí najlepší službu?

Regály sa vyrábajú predovšetkým z plastu, dreva či kovu. Plastové sa hodia na skladovanie skôr ľahkých predmetov, ale ich výhoda je v bezúdržbovosti. Mnohí z nás majú tendenciu siahnuť po dreve, tradičnom prírodnom materiály, ale háčik je v tom, že vo vlhkejšom prostredí či v kontakte napr. s potravinami drevo degraduje, najmä ak je bez povrchovej úpravy.

Preto napríklad aj do špajze zvážte zaobstaranie kovových regálov, ktoré nevyžadujú žiadnu údržbu, majú vyššiu nosnosť a z praktického hľadiska vyhrávajú na celej čiare. Do garáže, dielne či skladov tovaru o veľkej hmotnosti potom o žiadnych iných ani neuvažujte. 

Plastový, drevený, kovový… tak ktorý? 

  • Plast… slasť. Plastové regály sú ľahké, ľahko sa prenášajú a kompletizujú, sú bezúdržbové. Ale ako Vás asi napadne, ich nosnosť je výrazne obmedzená, preto sa hodí na skladovanie ľahkých vecí.
  • Drevo je tradícia. Lenže túto tradíciu je nutné povrchovo ošetriť. A bez pravidelnej údržby nevydrží naveky. Naviac toho tiež toľko neunesie.
  • Kov ako dobrý sluha. Kovový regál má v rukáve všetky tromfy: pevná konštrukcia, vysoká nosnosť, nízka cena, dlhá životnosť, bezúdržbovosť. 

 3. Rozmery a kardinálna otázka: koľko políc?

Výška, šírka a hĺbka regálu závisí od veľkosti priestoru, ktorý pre neho máte k dispozícii, ale taktiež na tom, čo v ňom chcete skladovať. Iné nároky na hĺbku budete určite mať v prípade regálu na topánky a iné zase pri regáli na pneumatiky.

Pokiaľ ide o šírku regálu, tá je daná predovšetkým vašimi priestorovými možnosťami, ale platí, že čím je regál širší a hlbší, tým je stabilnejší. Vyššie regále je potom nutné ukotviť do steny, aby ste sa vyhli ich prevrhnutiu. Zabránite tak škode, ale hlavne určite nechcete, aby regál spadol trebárs na dieťa, ktoré sa po ňom bude snažiť vyšplhať. U regálov vyšších ako 200 cm sa vám tiež bude hodiť hliníkový rebrík alebo hliníkové schodíky

 

TIP PRE VÁS: Rozdeľ priestor a panuj

Väčšina regálov ponúka aj zaujímavé priestorové možnosti. Môžete ich napríklad zostaviť do L ako rohový regál, rovnako tak napríklad v kancelárii poslúži ako deliaca stena a napr. priestor verejných knižníc rozčleníte regálovým systémom do tienených menších čitární.

 

Počet políc a to, ako budú od seba ďaleko, samozrejme závisí na veľkosti skladovaných predmetov. Ak si nie ste počtom políc istí, vezmite ich radšej viac. Vždy môžete nejakú policu v prípade nutnosti demontovať.

Poloha políc v regáloch je spravidla nastaviteľná, police teda môžete umiestniť s rôznymi rozostupmi. Napríklad, ak dole mienite skladovať veľké balíky a hore skôr drobnejšie predmety. A otázkou, čo bude v policiach, sa dostávame k téme nosnosti regálu.

4. Koľko toho regál bezpečne unesie? 

Zárukou veľkej nosnosti je pevná konštrukcia. Kde je potreba skladovať kvantá ťažkého tovaru, sú skvelou voľbou regály s vysokou nosnosťou, do ktorých môžete uložiť až 3600 kg. Práve pri naskladňovaní a vyskladňovaní ťažkých predmetov oceníte k regálom tiež skladaciu Rudlu alebo prepravný skladový vozík.

Zvlášť vo veľkých obchodných či výrobných skladoch vám budú odvádzať skvelú službu robustné profesionálne nekonečné regály. S rozvojom vášho podnikania a potrieb stačí len dokupovať ďalšie prídavné moduly, ktoré vždy ľahko napojíte na existujúcu konštrukciu. Vaša skladová kapacita tak bude rásť s vašou firmou. 

Nebojte sa ťažkých regálov! 

Obvykle totiž platí, že čím ťažší regál, tým viac toho unesie. A nejde len o konštrukciu. Kým police regálov s nižšou nosnosťou sú vyrobené najčastejšie z MDF dosiek alebo preglejky, skutoční siláci majú police z pevnej drevotriesky.

5. Lacný regál, dobrý regál? 

Aj pri regáli pochopiteľne hrá úlohu cena. Jeden šikovný pán kedysi povedal, že nie je tak bohatý, aby si mohol dovoliť kupovať lacné veci, ale my tvrdíme: i medzi cenovo dostupnými regálmi nájdete kvalitné. V ponuke FISTAR nájdete top regály za výhodné ceny, s optimálnym pomerom cena/výkon.

Nielen KDE bude stáť, ale tiež KOĽKO bude stáť!

 

ZARIAĎUJETE SKLAD, PREDAJŇU ČI VÄČŠIU DIELŇU? 

Neváhajte nás kontaktovať!

Vymyslíme pre Vás riešenie na mieru.

 

6. Zvládnete regál zostaviť sami?

V ideálnom prípade by ste mali byť schopní regál zložiť svojpomocne a to s bežným náradím. Nie je od veci vyhľadať si vopred na stránkach výrobcu návod na zostavenie, prípadne video s návodom na montáž regálu. Podľa úrovne spracovania týchto materiálov okrem iného spoznáte aj to, ako moc predajcovia leží na srdci spokojnosť zákazníkov.

7. Kde regál kúpiť?

Nájdite spoľahlivého predajcu, u ktorého máte istotu, že ho neprestanete zaujímať, akonáhle zinkasuje vaše peniaze, ale naopak s vami bude ochotne riešiť prípadné problémy či reklamáciu. Spoznáte to väčšinou už zo samotných webových stránok, z toho, ako aktuálne informácie na nich sú, prípadne vám nič nebráni vyskúšať rýchlosť a štýl jeho komunikácia dotazom cez kontakt

 

Tak čo, dokázali ste si odpovedať na všetkých 7 otázok? Áno? Potom by pre vás nákup regálu nemal byť nič zložité. Teraz už stačí začať si vyberať ten pravý.